Puslapiai

SPORTAS PRADEDANTIESIEMS

PRADŽIAMOKSLIS PRADEDANTIEMS SPORTUOTI

Neretai sportuojantys žmonės patiria traumas, bet tai nereiškia, kad fizinis krūvis yra blogai ir jis nereikalingas organizmui. Dažniausiai tai atsitinka, kai sportuojantis žmogus nesuvokia kūno visumos dermės arba pasirenka per intensyvų treniruočių krūvį. Fiziniai pratimai kaip ir vaistai – skiriant dideles dozes jie sukelia pašalinį poveikį. Daugeliui žmonių entuziazmo sportuoti tikrai nestinga, bet neretai prieš pradėdami tai daryti, jie užmiršta arba nemato reikalo pasikonsultuoti su gydytoju, kuris gali duoti jiems suvokimo raktą apie raumenų – kaulų bei širdies kraujagyslių sistemą. Gydytojo vertingi patarimai gali padėti šiems sporto entuziastams ateityje išvengti traumų. Sportas gali tapti malonia kasdienybe, suteikdamas gerą nuotaiką ir pasitikėjimą savo jėgomis. Kita vertus, jau ne kartą įrodyta, kad netinkamas ir nepakankamas bendras fizinis pasiruošimas ir siauras požiūris į fizinę veiklą, sportuojantiems gali lemti įvairių traumų atsiradimą (disko išvaržos, raumenų ir sausgyslių bei raiščių patempimai ir plyšimai).
Jei norite saugiai sportuoti privalote žinoti šiuos principus. Pirmosios sporto, tuo pačiu ir sveikatos raidyno raidės, – raumenų jėga, ištvermė, elastingumas, sąnarių judrumas ir taisyklingas judesys. Šiuos terminus turėtų žinoti ne tik vaikas, bet ir po „žiemos miego“ į bėgimo ar dviračių takelį besiruošiantis sugrįžti sveikuolis.
Pirmoji bendra taisyklė – judesiai turi būti laisvi, neriboti ir nesuvaržyti. Principas galioja visiems sąnariams, nepaisant to, kad gali pasirodyti, jog pečių juostos sąnarių judrumas neturi įtakos, tarkim, bėgimo judesiams. Visuomet vertėtų atsiminti, jog kūnas yra visuma ir dirbtinis skaidymas į atskirus segmentus egzistuoja tik knygose, bet ne natūralaus judesio biomechanikoje.
Antroji taisyklė – tik esant laisvam ir taisyklingam judesiui, galima pradėti stiprinti raumenis, kurie dalyvauja jį atliekant.
Trečioji taisyklė – kai judesiai yra taisyklingi ir raumenys sugeba išvystyti reikiamą jėgą, galima judėti dažniau ir daugiau.
Žinant šiuos principus reiktų pamiršti iliuzijas, jog egzistuoja pratimai, kurie tinka visur, visiems ir visada. Nėra vieno ar kelių „superpratimų“, kuriuos darant nebereiks sukti galvos dėl raumenų ir kaulų sistemos savybių subalansavimo. Todėl reaguojant į kūno pokyčius ir organizmo esamą būklę, reiktų pasirinkti tik esmai kūno situacijai tinkamiausius pratimus.
Viena dažniausiai užmirštamų raumenų savybių yra elastingumas, kuris su metais ypač sparčiai mažėja, todėl sąnariai tampa mažiau judrūs. Vadovaujantis pirmąja taisykle, stiprinti raumenis turėtumėte pradėti tik tada kai sugebate lengvai atlikti šiuos išvardintus „buitinius“ judesius.
  1. Stovint tiesiomis per kelius kojomis, lenkiantis į priekį, rankų pirštų galais be vargo pasiekiate grindis.
  2. Kai be diskomforto ar skausmo atliekate pritūpimą, tuo metu laikydami kojas pečių plotyje, o rankas sunertas už sprando.
  3. Jei ranka siekdami už nugaros be didesnio vargo pasiekiate, bent jau, priešingos pusės mentės apatinį kampą.

Jei nepavyksta atlikti vieno ar kelių išvardintų buitinių judesių, verta kreiptis į sporto ar fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoją, kad įvertintų tikrąsias sumažėjusio sąnarių judrumo priežastis ir pasiūlytų tinkamiausią ir greičiausią sprendimo būdą. Būkime atidūs savo kūnui, senstant jis už tai jums tikrai atsidėkos, leisdamas laisvai judėti ir mėgautis gyvenimu.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą